|
Ekspozīcijā Silenes baznīcā var iepazīt Latgales un Sēlijas apbedīšanas tradīcijasTuvojas novembris, kuru sāksim ar Visu svēto dienu un Visu ticīgo mirušo piemiņas dienu, kad īpašā veidā pieminēsim savus mirušos tuviniekus. Silenes katoļu baznīcā apskatei ir pieejama jauna ekspozīcija, kura vedina uz lūgšanu par aizgājējiem, kā arī tajā var iepazīt apbedīšanas tradīcijas Latgalē un Sēlijā, ziņo Augšdaugavas novada pašvaldība. Ieceri īstenojusi biedrība “Silenes stariņi”, kura jau līdz šim draudzē īstenojusi vairākus projektus, tostarp jau pirms pieciemiem gadiem izveidojusi ekspozīciju ar dažādiem vērtīgiem garīgās dzīves priekšmetiem, draudzē ir bagāta liturģisko tērpu kolekcija un vēl daudzi citi priekšmeti. Turpinot iesākto darbu, biedrība kopā ar draudzes prāvestu Vjačeslavu Rosļaku nolēma baznīcas otrajā stāvā jau esošo ekspozīciju papildināt, ļaujot apmeklētājiem iepazīt arī apbedīšanas tradīcijas Latgalē un Sēlijā.
Telpā, kurā izveidota jaunā ekspozīcija, ir 12 stendi ar informāciju par apbedīšanas tradīcijām, kā arī svečturi un citi kulta priekšmeti, kas senāk izmantoti bērēs. Viens no centrālajiem apskates objektiem ir instalācija, kas veltīta Visu ticīgo mirušo piemiņas dienai. Biedrības „Silenes stariņi“ vadītāja, vēsturniece Sofija Mole ir apkopojusi informāciju par dažādu tautu bēru tradīcijām.
Piemēram, latvieši bērēm gatavojušies savlaicīgi un jau dzīves laikā pagatavoja sev zārku, ko turēja bēniņos, turklāt lietderīgi izmantoja, uzglabājot tajā graudus nākamā gada ražai. Bērēs bija pieņemts uzklāt zārkam austu segu. Musulmaņu bērēs piedalās tikai vīrieši, bet nelaiķi glabā bez zārka, ietītu līķautā. Ebreju bērēs nav paredzēti ziedi, toties var atnest kādu akmentiņu, ko uzlikt uz mirušā kapa, jo akmens simbolizē dzīves beigas. Luterāņiem apbedīšanas brīdī jāskan mūzikai, lai nevarētu dzirdēt, kā zeme atsitas pret zārku. Čigānu bērēs nav atļauts raudāt, jo cilvēks raud tikai piedzimstot, bet aiziet viegli, tāpēc čigānu bērēs dejo, dzied un līksmo vairāku dienu un pat nedēļu garumā.
Īstenojot projektu “Apbedīšanas tradīcijas Latgalē un Sēlijā”, biedrība vēlējās pievērst vēsturnieku uzmanību garīgās kultūras pētīšanai Augšdaugavas novadā un veicināt iedzīvotāju izpratni par to, cik svarīgi ir pētīt un saglabāt šīs vērtības nākamajām paaudzēm. Projekts tika īstenots, saņemot atbalstu no novada pašvaldības 310 eiro apmērā un izmantojot draudzes līdzfinansējumu.
Ekspozīcija apskatāma katru dienu un svētdienās no pl. 13 līdz 15, iepriekš zvanot uz tālruni 25902774 S. Molei vai prāvestam Vjačeslavam Rosļakam uz tālruni 26310861. Visas ekspozīcijas apskate aizņem aptuveni divas stundas, bet ekspozīcijas par apbedīšanas tradīcijām – aptuveni pusstundu.
Silenes Vissvētās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas baznīca šoruden nosvinēja savu 110. jubileju un ir viens no vērtīgākajiem Latgales arhitektūras pieminekļiem.
KABIA; Foto: Augšdaugavas novada pašvaldība
Avots: www.katolis.lv
|